The first five questions on this Concept Check refer to the same common organic
ID: 532505 • Letter: T
Question
The first five questions on this Concept Check refer to the same common organic acid, which is composed of only carbon, hydrogen, and oxygen. "When 0.6943 g of this common orgainc acid was subjected to combustion analysis (see Ch. 3.2), it produced 1.471 g CO_2 and 0.226 g H_2O." How many grams of carbon are contained in 1.471 g of CO_2? How many grams of hydrogen are contained in 0.226 g of H_2O? 0.4014 g C and 0.0253 g H 1.471 g C and 0.226 g H Not enough information provided 1.000 g C and 2.000 g H Use your answer to Questions #1 & #2 above to calculate the mass of oxygen contained in 0.6943 g of the common organic acid. Do NOT include the units in your numerical answer - the units are assumed to be grams.Explanation / Answer
Ans. in CO2, mass fraction of carbon = 12/(12+32) = 0.273
so in 1.471 gm CO2, mass of carbon = 1.471*0.273 = 0.4014 gm
in H2O, mass fraction of hydrogen = 2/18 = 0.111
so in 0.226 gm H2O, mass of hydrogen = 0.226*0.111 = 0.0253 gm
So option (a) is correct.
so
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.