Clorox bleach is mainly made of S.25% NaClO which a amount to a concentration of
ID: 532762 • Letter: C
Question
Clorox bleach is mainly made of S.25% NaClO which a amount to a concentration of approximately 0.704 M. Note that K_a = 3.4 times 10^-3. a. Determine the approximate pH of this solution. b. What is the approximate percent ionization of this bleach solution? Based on the percent ionization was the approximation made to calculate the pH valid? (Answer both questions) c. When using bleach to clean clothes it is recommended that it be diluted by having 4 ounces of bleach (half a cup) in 128 ounces of water (one gallon). Determine the approximate pH of the diluted bleach. d. What is the approximate percent ionization of the diluted bleach solution? Based on the percent ionization was the approximation made to calculate the pH valid? (Answer both questions)Explanation / Answer
22. a. 0.704 M NaClO
ClO- + H2O <==> HClO + OH-
Kb = [HClO][OH-]/[ClO-]
with x amount dissociated
1 x 10^-14/3.4 x 10^-7 = x^2/0.704
x = [OH-] = 1.44 x 10^-4 M
pOH = -log[OH-] = 3.842
pH = 14 - pOH = 10.16
b. % ionization = [H+] x 100/[ClO-]
= 1.44 x 10^-4 x 100/0.704
= 0.020%
c. convert ouncess to Liter
concentration of diluted bleach solution = 0.118 ml bleach x 0.704 M/3.785 L = 0.022 M
pH calculation,
1 x 10^-14/3.4 x 10^-7 = x^2/0.022
x = [OH-] = 2.54 x 10^-5 M
pOH = -log[OH-] = 4.59
pH = 14 - pOH = 9.40
d. % ionization = 2.54 x 10^-5 x 100/0.022 = 0.115%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.