47. One mole of CO2 at STP will occupy A) 22.4 L B) 1.0 L C) 245 L D 44 L 44 48.
ID: 533024 • Letter: 4
Question
47. One mole of CO2 at STP will occupy A) 22.4 L B) 1.0 L C) 245 L D 44 L 44 48. A chemist needs 225 ml. of 2.4 M HCI. What volume of 12 M HCI must be dissolved in water to form this solution? A) 3A ml. B) 7.2 ml. C) 21 ml D) 68 ml. E) 45 mL 49. Which of these are isotopes of hydrogen? A) 12C and 13C B) 42K and 40K C) Lit and He D) 3H and 2H 50. In the reaction between Coand Fe304. the theoretical yield in an experiment is calculated to be 47.2 g Fe. When a careless chemistry student carries out the experiment the actual yield is 42.9 g Fe.Calculate the percentage yield. A) 88.5% B) 70.2% C) 89.9% D) 743% E) 909% Page 11Explanation / Answer
47. Option A is correct answer.
One mole of an ideal gas (CO2) at STP (Standard Temperature and Pressure, 0°C and one atmosphere pressure) will occupy 22.4 liter volume.
48. Option E is correct answer
From equation C1V1 = C2 V2
C1 = 2.4 M => 2.4 mole/liter, C2 = 12 mol/ liter
V1 = 225 ml => 0.225 liter, V2 = ?
Therefore
2.4 *0.225 = V2 * 12
V2 = 0.54/ 12 Liter
V2 = 0.045 Liter => 45 ml
49. Option D is correct
Isotopes of Hydrogen are 1H (protium), 2H (deuterium) and 3H tritium
Please raise the other questions as per the chegg policy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.