Any number of green plants can photosynthesize glucose (C_6H_12O_4) from carbon
ID: 533221 • Letter: A
Question
Any number of green plants can photosynthesize glucose (C_6H_12O_4) from carbon dioxide and water, producing oxygen as the remaining product. In an experiment in a biochemistry lab, 0.917 grams of glucose was produced in such an experiment. Calculate the volume of oxygen produced if it was collected over water at 42.0 degree C and at a pressure of 736 Torr. The vapor pressure of water at 42.0degreeC is approximately 0.0987 atmospheres. Also, many grams of carbon dioxide were used in this biosynthesis?Explanation / Answer
6. Reaction of photosynthesis of glucose:
6 H2O + 6 CO2 ------> C6H12O6 + 6 O2
Number of moles of oxygen produced, according to the balanced equation:
Number of moles of oxygen = 0.917g glucose*6mol O2/1mol glucose*1mol glucose/190.1 glucose
= 2.894 x 10-2 mol O2
Number of moles of oxygen produced n = 2.894 x 10-2
Total pressure = 736torr or 0.968421 atm
Vapour pressure of H2O = 0.0987atm
O2 pressure = 0.968421 – 0.0987 = 0.8697 atm
R = 0.08206 Latm mol-1K-1
Temperature = 42°C = 315 K
We know that PV = n RT
Volume V = nRT/ P
= (2.894 x 10-2*0.08206 * 315)/ 0.8697
= 0.74806717/ 0.8697
Volume of O2 = 0.8601 L or 860.1 ml
Amount of CO2 used in reaction = 2.894 x 10-2 mol O2 *(6 molCO2/6mol O2)*(44 g of CO2/ 1 mol CO2)
= 1.273 gm CO2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.