A reaction rate increases by a factor of 4000. in the presence of a catalyst at
ID: 534004 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
b)
T = 45 oC = (45 + 273) K = 318 K
Eauncat = 125 KJ/mol = 125000 J/mol
use:
ln (Kcat / Kuncat) = (-1/RT)*[EaCat - Eauncat]
ln (4000) = (-1/(8.314*318))*[EaCat - 125000]
[EaCat - 125000] = -21928
Eacat = 103072 J/mol
Eacat = 103.072 KJ/mol
Answer: 103.072 KJ/mol
7)
look at trial 1 and 2
all concentration except [A] is constant
[A] becomes 0.320/0.225 = 1.422
rate becomes = 0.0439/0.0217 = 2 times
since 1.422^2 = 2. So, order of A is 2
——————————————————
look at trial 1 and 3
all concentration except [B] is constant
[B] becomes 0.250/0.150 = 1.67
rate becomes = 0.0362/0.0217 = 1.67 times
So, order of B is 1
——————————————————
look at trial 1 and 4
all concentration except [C] is constant
[C] becomes 0.600/0.350 = 1.714
rate becomes = 0.01270/0.0217 = 0.585 times
let order of C be x
so,
0.585 = [1.714]^x
take ln on both sides
ln 0.585 = x* ln[1.714]
x = ln (0.585) / ln(1.714)
x = -1
So, order of C is 1
rate law is:
rate = k [A]^2 [B] [C]^-1
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.