A sample of argon gas has a volume of 735 mL at a pressure of 1.40 atm and a tem
ID: 534026 • Letter: A
Question
A sample of argon gas has a volume of 735 mL at a pressure of 1.40 atm and a temperature of 104 C. (A) What is the volume of the gas in milliliters when the pressure and temperature of the gas sample are changed to 658 mmHg and 309 K ? (B) What is the volume of the gas in milliliters when the pressure and temperature of the gas sample are changed to 0.800 atm and 74 C? (C) What is the volume of the gas in milliliters when the pressure and temperature of the gas sample are changed to 16.8 atm and -23 C?
Explanation / Answer
Using the ideal gas law , pv = nRT
where p is pressure , v is volume , n is no. of moles , R is universal gas constant and T is temperature in kelvin.
A) pv = nRT
1.40 x 0.735 = n x 0.0821 x 377.15
n = 0.033 moles
Now using this n ,
pv = nRT
658 mmHg = 0.86579 atm
0.86579 x v = 0.033 x 0.0821 x 309
v = 972.8mL
B)
pv = nRT
0.800 x V = 0.033 x 0.0821 x 347.15
V = 1182.8 mL
C)
pv = nRT
16.8 x V = 0.033 x 0.0821 x 250.15
V = 40.58 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.