A gallon jug of water has 3.79 L H_2 K_sp for PbS(s) is 9.04 times 10^-29. Write
ID: 534138 • Letter: A
Question
A gallon jug of water has 3.79 L H_2 K_sp for PbS(s) is 9.04 times 10^-29. Write the dissolution reaction for PbS(s), assuming the lead is +2. How many grams of pb^2+ will be found in that jug? Assume no other ions are present. Given the K_sp for this reaction, what is DG degree for the dissolution reaction at equilibrium? Assume 25 (not 25.0) degrees Celsius. A water sample at the same temperature has 1.23 times 10^-10 M of Pb^2+ and 4.56 times 10^-10 M of S^2-. What is DG for the dissolution reaction? Will more lead dissolve, will it precipitate, or neither? (If you didn't answer the above question, use DG degree = 1 234 kJ/mol.)Explanation / Answer
5)
dissociation equation :
PbS (s) -----------------------------> Pb+2 (aq) + SO4-2 (aq)
Ksp = [Pb+2] [SO4-2]
9.04 x 10^-29 = S x S
S = 9.51 x 10^-15 M
moles of Pb+2 = 9.51 x 10^-15 x 3.79
= 3.60 x 10^-14
mass of Pb+2 = 3.60 x 10^-14 x 207.2
= 7.47 x 10^-12 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.