7. If 1.0 mL of 0.002 M Fe3 (aq), 1.0 mL 0.002 M scN (aq) and 8.0 mL of H20 are
ID: 534380 • Letter: 7
Question
7. If 1.0 mL of 0.002 M Fe3 (aq), 1.0 mL 0.002 M scN (aq) and 8.0 mL of H20 are mixed together as the initial solution, what will be the initial concentration of SCN (aq)? 8. According to the equation Fe3+(aq) SCN (aq) [Fe(SCN)12 (aq), If 1.0 mL of 0.002 M Fes (aq), 1.0 mL 0.002 M SCN (aq) and 8.0 mL of H2O are mixed together as the initial solution, what will be the initial concentration of [Fe(SCN)21 (aq)? the calibration part of the experiment (Part 1), the reactants are combined with one as a limiting reagent. According to the equation Fe3 (aq) SCN (ag) e [Fe(SCN)? (aq), if 1.0 mL of 0.2 M Fes (aq), 1.0 mL 0.002 M SCN and 69.0 mL of H2O are mixed together as the initial solution, what will be the equilibrium concentration of Fe3 (aq) 10. In the calibration part of the experiment (Part 1), the reactants are combined with one as a limiting reagent. According to the equation Fes SCN (aa), if the inital 69.0 mL of H20 are mixed together as solution, what will be the equilibrium concentration of SCN (aq)?Explanation / Answer
7.
First calculate the moles of SCN- as follows:
Number of moles = volume * molarity
= 1/1000 * 0.002
= 2*10^-6 mole SCN-
Total volume = 1.0 ml+1.0 ml+8.0 ml
= 10 ml
= 0.010 L
New molarity of SCN-= number of moles / volume in L
= 2*10^-6 mole SCN- / 0.010 L
=2.0*10^-4 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.