Calculate the pH of 0.100 L of the buffer 0.140 M CH3COONa/0.120 M CH3COOH befor
ID: 535251 • Letter: C
Question
Calculate the pH of 0.100 L of the buffer 0.140 M CH3COONa/0.120 M CH3COOH before and after the addition of the following species. (Assume there is no change in volume.)
(a) pH of the starting buffer:
(b) pH after addition of 0.0030 mol HCl
(c) pH after addition of 0.0020 mol NaOH (added to a fresh solution of the starting buffer):
2. Solid NaI is slowly added to a solution that is 0.0087 M Cu+ and 0.0083 M Ag+.
Which compound will begin to precipitate first?
NaI
CuI
AgI
Calculate [Ag+] when CuI just begins to precipitate.
__×10__ M Enter your answer in scientific notation.
What percent of Ag+ remains in solution at this point?
%
NaI
CuI
AgI
Explanation / Answer
Here we use the "Henderson-Hasselbalch equation" to solve for the pH of the solution.
So, according to the Henderson-Hasselbalch equation,
pHsol = pKa + log ( [COONa] [CH3COONa] ) ........1)
The acid dissociation constant [pKa] for CH3COONa = 1*10^4 [ for weak acid generally low]
pKa = log(Ka) = log( 1 * 104) = 4
put this value in equation 1),
pHsol = 4 + log (0.12/0.14) = 4 + log (0.857) = 4 - 0.067 = 3.933 pH of the starting buffer
b) HCL + CH3COOH --> CH3COCl + H2O
Need to calculate how many moles of CH3COOH and of CH3COONa you initially had in the buffer.
C=nVn=CV
nCH3COOH = 0.12 M0.100 L = 0.012 moles
nCH3COONa = 0.14 M0.100 L = 0.014 moles
Calculate the new molarities of the species present in the buffer after addition of 0.0030 mol HCl
[CH3COOH] = (0.012 - 0.003) / 0.1 = 0.09 M
[CH3COONa] = (0.014 + 0.003) / 0.1 = 0.17 M
Use equation (1) to determine the new pH
pHsol 2 = 4 + log (0.09/0.15) = 3.778
c) Calculate the new molarities of the species present in the buffer after addition of 0.0020 mol NaOH
[CH3COOH] = (0.012 - 0.002) / 0.1 = 0.1 M
[CH3COONa] = (0.014 + 0.002) / 0.1 = 0.16 M
pHsol 3 = 4 + log (0.1/0.16) = 3.795
2. AgI precipitates first because it has lower Ksp and lower solubility:
Ksp =[ Ag+][I-] = 1.5x10^-16
[0.010][I-] = 1.5x10^-16
[I-] = 1.5x10^-14 when AgI begins to precipitate.
Ksp = [Cu+][i-] = 5.3x10^-12 for CuI
[0.010][I-] = 5.3x10^-12
[I-] = 530x 10^-12 when CuI begins to precipitate.
Now,
[Ag+] [5.32x10^-10] = 1.5x10^-16
[Ag+] = 0.28x10^-6
% Ag+ in solution = (100) [Ag+] / (0.010)
= (100x0.28x10^-6) /0.010
= 2800 x 10^-6
=0.0028 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.