8. What is the above concentration in ppm? 9. 50 ppm of a Nacl solution M. a 10.
ID: 535723 • Letter: 8
Question
8. What is the above concentration in ppm? 9. 50 ppm of a Nacl solution M. a 10. Ca(NO, 2 4H20 (MW 236.5) Ca(NO MW-164.15 A recipe calls for 100 g of anhydrous Ca(NO However, all that is in the stock room is Ca(NO) 4H20. How many grams should you add of Ca(NO 4H2O 11. Stock solution: 2.0 M Naci 300 mL of o.04 M are required. How many mus of stock are needed? 12. How many grams of KCI are required to make a 2.0 osm solution with an 30sm approximate volume of 2 L? osmoleliny of plasma 30DMOsm o osmolality ChapterExplanation / Answer
9. 50ppm = 50mg/L
Molarity = (PPM value *10-3)/Atomic weight
A.W. of NaCl = 58.44g/mol
Molarity = (50*10-3g/58.44g/mol)/L
= 0.855*10-3mol/L
11. M1V1 = M2V2
0.04M*300ml = 2.0M*V2
V2 = 0.04M*300ml/2.0M
= 6ml of stock solution
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.