Urea, NH_2CONH_2, (FM = 60.06 g/mol) is a nitrogen fertilizer that is manufactur
ID: 535846 • Letter: U
Question
Urea, NH_2CONH_2, (FM = 60.06 g/mol) is a nitrogen fertilizer that is manufactured from ammonia and carbon dioxide. 2 NH _3 (g) + CO_2 (g) rightarrow NH_2CONH_2(aq) + H_2O_(l) What volume of ammonia (NH_3) at 25 degree C and 1.50 atm is needed to produce 908 g (2 lbs) of urea? The heat of vaporization of water is 44 kJ/mol. How much energy is released when 1 gram of steam condenses into liquid water? The heat from 168 g of steam is used to heat a room containing 6.44 times 10^4 g of air (20 ft times 12 ft times 8 ft). The specific heat of air is 1.015 J/(g* degree C). What is the change in air temperature assuming all the heat from the steam is absorbed by the air? Mothballs are composed primarily of the hydrocarbon naphthalene (C_10H_10, FM = 128.17 g/mol) When 1.025 g of naphthalene is burned in a bomb calorimeter, the temperature rises from 25.8 degree C to 29.4 degree C. Find delta E_rxn for the combustion of naphthalene. The heat capacity of the calorimeter, determined in a separate experiment, is 5.11 kJ/degree CExplanation / Answer
8)
molar mass of urea = 60.06 g/mol
mass of urea = 908 g
so,
number of mol of urea formed = mass / molar mass
= 908 g / 60.06 g/mol
= 15.12 mol
from given reaction,
mol of NH3 required = 2*moles of urea formed
= 2*15.12 mol
= 30.24 mol
Given:
P = 1.5 atm
n = 30.24 mol
T = 25.0 oC = (25.0+273) K
= 298 K
use:
P * V = n*R*T
1.50 atm * V = 30.24 mol* 0.0821 atm.L/mol.K * 25 C
V = 493 L
Answer: 493 L
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.