a mixture of CuSO4 and CuSO4-5H2O has a mass of 1.245g, but, after hearing to dr
ID: 536318 • Letter: A
Question
a mixture of CuSO4 and CuSO4-5H2O has a mass of 1.245g, but, after hearing to drive off all the water, the mass is only 0.832g. what is the weight percent of CuSO4-5H2O in the mixture a mixture of CuSO4 and CuSO4-5H2O has a mass of 1.245g, but, after hearing to drive off all the water, the mass is only 0.832g. what is the weight percent of CuSO4-5H2O in the mixture a mixture of CuSO4 and CuSO4-5H2O has a mass of 1.245g, but, after hearing to drive off all the water, the mass is only 0.832g. what is the weight percent of CuSO4-5H2O in the mixtureExplanation / Answer
The mass of water in the sample is 1.245 - 0.832 = 0.413 g
0.413 g of water is 0.413 / 18.016 = 0.023 mole
1 mole of CuSO4.5H2O has 1 mole of CuSO4 and 5 moles of water .
So number of moles of CuSO4.5H2O = 0.023 / 5 = 0.0046 moles
0.0046 moles of CuSO4 = 0.0046 x 249.677 = 1.148 g
Weight percent of CuSO4.5H2O = (1.148 / 1.245) x 100 = 92.25 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.