The bond energies for H_2 (g) and HF (g) are 435 and 565 kJ/mol, For the reactio
ID: 537209 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Ans 17. d . 159
Energy is required to break the bonds and released when the bonds are formed.
The net sum of these energies in a reaction determines the enthalpy of the reaction .
So here enthalpy of the reaction -268 KJ equals to
-268 = (1/2 x 435) + (1/2 x F-F) + (-565)
1/2 F-F = 79.5 KJ
So the bond energy of 1 mole of F2 = 79.5 x 2 = 159 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.