Answer all the questions in the space provided. Balance the following equations:
ID: 537969 • Letter: A
Question
Answer all the questions in the space provided. Balance the following equations: i). Na_2 O(s) + H_2 O(l) rightarrow NaOH(aq): Ans. _ ii) MgCO_3 (s) + HNO_3 (aq) rightarrow Mg(NO_3)_2+ CO_2 (g) + H_2 O(1) Ans: _ iii) NH_3 (aq) + H_2 SO_4 (aq) rightarrow (NH_4 SO-4 (aq) Ans. _ iv) H_3 PO_4 (aq) + NaOH(aq) rightarrow Na_2 HPO_4 (aq) + H_2 O(l) Ans: _ Calculate the volume of 0.1005 M HC1 that would be needed to neutralize exactly 0.2505 g of MgO according to the reaction: MgO(s) + 2 HCl(aq) rightarrow MgCl_2 (aq) + H_2 O(l) Ans. _ A 0.2076 g of Na_2 CO_3 required 20.35 mL of a hydrochloric acid solution for complete neutralization: Na_2 CO_3 (aq) + 2 HCl(aq) rightarrow 2 NaCl(aq) + CO_2 (g) + H_2 O(1) What is the molarity of the HC1 solution? Ans. _Explanation / Answer
1) i) Na2O + H2O - 2NaOH
ii) Metal Carbonate + Acid Salt + Carbon Dioxide + Hydrogen
MgCO3(s) + 2HNO3(aq) Mg(NO3)2(aq) + CO2(g) + H2O(l)
It's Mg(NO3)2 (and not MgNO3) because the magnesium ion has a charge of +2, and so you need two nitrate ions to equalize the charge (because NO3 ions only have a charge of -1).
iii) 2 NH3 + H2SO4 --> (NH4)2SO4
iv) 2NaOH(aq) + H3PO4(aq) --> Na2HPO4(aq) + 2H2O(l)
2) Assume 10 g solution 0.2505 g is MgO
100g/0.2505g =399.20 ml =3.9920 L
moles =concentration x volume
= 0.1005 M x 3.9920L
=0.40119 moles
volume=moles/ concentration
=0.40119 / 0.1005
=4.00 ml
3) Molarity = Moles of solute / Kg of solvent
Moles of Hcl = Mass/ Molar mass
Molar mass of Hcl =36.5 g/mol
Assume 100 g of solution 10 g is Hcl
10 g Hcl / 36.5 g/mol = 0.273 moles Hcl
100g/20.35 ml = 49.14ml= 0.04914 L
Assume 1000g solution
Molarity= 0.273 moes/ 0.004914
=55.55 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.