Need Part B please Part A How much work is done when a 175 g tomato is lifted 16
ID: 538993 • Letter: N
Question
Need Part B please
Part A
How much work is done when a 175 g tomato is lifted 16.6 m ?
Express your answer with the appropriate units.
Hints
28.5 J
Correct
The energy transferred to the tomato by doing work on it increases its potential energy because the tomato is now at a greater height or position relative to the ground.
Part B
The tomato is dropped. What is the velocity, v, of the tomato when it hits the ground? Assume 83.9 % of the work done in Part A is transferred to kinetic energy, E, by the time the tomato hits the ground.
Express your answer with the appropriate units.
w =28.5 J
Explanation / Answer
A)
work done = increase in potential energy of tomato
work done = m*g*h
Here:
m = 175 g = 0.175 Kg
g = 9.8 m/s^2
h = 16.6 m
work done = m*g*h
work done = 0.175 Kg * 9.8 m/s^2 * 16.6 m
work done = 28.5 J
Answer: 28.5 J
B)
Kinetic energy = 83.9 % of 28.5 J
Kinetic energy = 83.9 * 28.5 / 100
Kinetic energy = 23.9 J
Now use:
kinetic energy = 0.5*m*v^2
23.9 J = 0.5* 0.175 Kg * v^2
v = 16.5 m/s
Answer: 16.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.