Explain how you would prepare 50.0 mL of a 0.400 M solution of potassium nitrate
ID: 538994 • Letter: E
Question
Explain how you would prepare 50.0 mL of a 0.400 M solution of potassium nitrate using solid KNO_3. Do all necessary calculations and give enough detail that a student unfamiliar with the experiment could follow your directions. The MW of KNO_3 is 101.10 g/mol. If you use a beaker to make up the solution you will get a zero for this question. Explain how you would prepare 50.0 mL of a 0.200 M solution of potassium nitrate by diluting the 0.400 M solution of potassium nitrate. Do all necessary calculations and give enough detail that a student could follow your directions. c. Suppose that 25.0 mL of the 0.200 M solution of potassium nitrate is evaporated to dryness in an evaporating dish. What mass of potassium nitrate should be obtained?Explanation / Answer
moles of potasium nitrate (KNO3)=molarity* Volume in L= 0.4*50/1000 =0.02
molar mass of KNO3= 101 g/mole, mass of KNO3= moles* molar mass= 0.02*101 =2.02 gm
when 2.02 gm of KNO3 is dissolved in 50ml then the molarity becomes moles/liter= 2.02/(101*50/1000)= 0.4M
2. moles in 50ml of 0.2M= Molarity* volume(L)=0.2*50/1000 =0.01
let the volume of 0.4M be V1 (L)
hence moles in 0.4M=0.4*V1=0.01
V1=0.01/0.4= 0.025L= 0.025*1000ml=25 ml
25 ml of 0.4M solution 50ml gives 0.2M
3. moles of KNO3 in 25ml of 0.2M= 0.2*25/1000 =0.005moles
When this is evaporated all the water evaporates and 0.005 moles of KNO3 remains. Mass of KNO3= moles* molar mass =0.005*101=0.505 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.