1.Toluene (C7H8 ) and nitric acid (HNO3 ) are used in the production of trinitro
ID: 539912 • Letter: 1
Question
1.Toluene (C7H8 ) and nitric acid (HNO3 ) are used in the production of trinitrotoluene (TNT , C7H5N3O6 ), an explosive.
C7H8+HNO3C7H5N3O6+H2O (not balanced)
A) What mass in grams of nitric acid is required to react with 424 g C7H8 ?
B) What mass in grams of TNT can be made from 265 g C7H8 ?
2.A sugar crystal contains approximaely 1.9 x 1017 sucrose (C12 H22 O11 ) molecules. What is its mass in grams?
3.An experiment requires 0.045 ,ol of glucose, C6 H12 O6 What mass of glucose is this? Report answer in grams
Explanation / Answer
a)
mass of nitric acid reuqired
MW of toluene = 92.14 g/mol
mol of toluene = mass/MW = 424 /92.14 = 4.6017 mol of toluene
now;
C7H8+HNO3C7H5N3O6+H2O
balance
C7H8+3HNO3C7H5N3O6+ 3H2O
raito is 1 mol of toluene = 3 mol of nitric acid
4.6017 mol of toluene = 3*4.6017 = 13.8051 mol of nitric acid required
mass = mol*MW = 13.8051*63
mass of HNO3 = 869.7213g
b)
mass of TNT from
265 g of toluene
1 mol of toluene = 1 mol of TNT
mol of toluene = mass/MW = 265/92.14 = 2.8760 mol of toluene
mol of TNT = 2.8760
mass of TNT = mol*MW = 2.8760*227.13 = 653.2 g of TNT
Q2.
1 mol = 6.022*10^23 molecules
x mol = 1.9*10^17 molecules
x = (1.9*10^17) / (6.022*10^23) = 3.155*10^-7 mol
1 mol = 342.29 g
342.29 g = 3.155*10^-7 mol
mass = mol*MW =(342.29)(3.155*10^-7) = 0.0001079 g of sucrose
Q3.
1 mol of glucose= 180 g
0.045 mol of glucose = x
x = 0.045*180
x= 8.1 g of glucose
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.