a gas is compressed from an initial volume of 5.75 L to a final volume of 1.21 L
ID: 540763 • Letter: A
Question
a gas is compressed from an initial volume of 5.75 L to a final volume of 1.21 L by an external pressure of 1.00 ATM. during the compression the gas releases 122J of heat. what is the Change in internal energy of the gas. Exercise 6.54-Enhanced-with Feedback Part A from an initial volume of 5.75 L A gas is compr to a final volume of 1.21 L by an external pressure of 1.00 atm. During the compression the gas releases 122 J of heat What is the change in internal energy of the gas? Express your answer to three significant figures. You may want to reference ( pages 265-266) Section 6.5 while completing this problem. Submity Answers Give U pe here to searchExplanation / Answer
W = -Pext(Vf-Vi)
P = 1.0atm
Vi = 5.75 L
Vf = 1.21 L
put values in above expression
W = -Pext(Vf-Vi)
W = -1.0atm (1.21L - 5.75L)
W = 4.54 atm.L
W = 4.54 *101.33 J
W = 460.0J
Q = -122 J (negative because system is releasing heat)
delta H = Q +W
= -122 J + 460 J
= 338 J
Answer: 338 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.