Consider the following reaction: 2 NO(g) + 5 H2(g) ? 2 NH3(g) + 2 H2O(g) Which s
ID: 541003 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: 2 NO(g) + 5 H2(g) ? 2 NH3(g) + 2 H2O(g) Which set of solution maps would be needed to calculate the maximum amount of ammonia (NH3), in grams, that can be synthesized from 45.8 g of nitrogen monoxide (NO) and 12.4 g of hydrogen (H2)? I. g NO ? mol NO ? mol NH3 ? g NH3 II. g H2 ? mol H2 ? mol NH3 ? g NH3 III. g NO ? mol NO ? mol H2O ? g H2O IV. g H2 ? mol H2 ? mol H2O ? g H2O. solutions maps I and II solutions maps I and V solutions maps I and III solutions maps II and III
Explanation / Answer
Given for the reaction,
moles NO = 45.8 g/30 g/mol = 1.53 moles
moles H2 = 12.4 g/2 g/mol = 6.2 moles
Limiting reactant = NO
theoretical maximum yield (100%) for NH3 = 1.53 moles x 17 g/mol = 26.01 g
So maximum yield map would be,
I. g NO -->mol NO --> mol NH3 --> g NH3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.