Chrome Secure https://session.ma tenngchemistry.com/myct/itemView?assignmentProb
ID: 541165 • Letter: C
Question
Chrome Secure https://session.ma tenngchemistry.com/myct/itemView?assignmentProblemlD-92076515 with Feedback Exercise 14.54 -E Exercise 14.54 Enhanced with Feedback reaction was monitored as a function AB A + B A plot of 1/[AB] versus time yields a straight line with slope 5.2-102 (M-s) Part c What is the half-life when the initial concentration is 0.58 M? Express your answer using two significant figures. Subrnit Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part D If the initial concentration of AB is 0 290 M, and the reaction mixture initia concentrations of A and B after 80 s? Express your answers numerically using two significant figures, sepaExplanation / Answer
Ans. Given, a plot of 1/[AB] versus time yields a straight line with slope 5.2 x 10-2 M-1 s-1.
If 1/[concertation of reactants] vs time yields a straight line, it is a second order reaction.
The slope of 1/[concertation] vs time graph is equal to the rate constant.
Therefore, rate constant of the reaction, k = slope = 5.2 x 10-2 M-1 s-1.
Part C: The half-life of a second order reaction is given as-
t½ = 1 / k[A]0 - equation 1
Where, [A]0 = Initial concentration of reactant (here, AB).
Note: Don’t confuse [A]0 with the product A of the reaction. Here, [A]0 = [AB].
k = rate constant
Putting the values in above equation –
t½ = 1 / [5.2 x 10-2 M-1 s-1 x 0.58 M] = 1 / 0.03016 s-1 = 33.156 s
Thus, half-life of the reaction at given [AB] = 33.156 s
Part D: Using second order kinetics-
1/ [A] = kt + (1/ [A]0) - equation 1
Where, [A]0 = Initial concentration of reactant (here, AB).
Note: Don’t confuse [A]0 with the product A of the reaction. Here, [A]0 = [AB].
[A] = Final concentration of reactant after time t
k = rate constant
t = time of reaction.
Putting the values in above equation-
1/ [AB]t = (5.2 x 10-2 M-1 s-1) x 80s + (1 / 0.290 M)
Or, 1/ [AB]t = 4.160 M-1 + 3.448 M-1 = 7.608 M-1
Or, [AB]t = 1 / (7.608 M-1) = 0.131 M
Therefore, remaining [AB] after 80s = 0.130.
# Amount of AB consumed during reaction = Initial [AB] – Remaining [AB] after 80s
= 0.290 M – 0.131 M
= 0.159 M
# According to the stoichiometry of balanced reaction, 1 mol AB produces 1 mol each of A and B.
Now,
Amount of [A] formed = Amount of [B] formed = Amount of [AB] consumed = 0.159 M
Therefore, after 80s-
[A] = 0.16 M
[B] = 0.16 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.