Due Date Points Possible: Grade Category Sapling Learning Combining 0.392 mol of
ID: 542298 • Letter: D
Question
Due Date Points Possible: Grade Category Sapling Learning Combining 0.392 mol of FeO with excess carbon produced 122 g of Fe Policies What is te act yield ofnon in males? You can check you You can view solutio give up on ary ques You can keep trying s until you get it right You lose 5% of the po answer in your questia attempt that answer What was the theoreical yleld of iron in moles? O elexsbook What was the percent yielr O Help With This Topie Web Help & Videos Techical Support and lus 0.0@ 8 FGHUKL sndt ctrExplanation / Answer
Moles of Fe2O3 = 0.392
Iron produced (in excess of carbon)= 12.2gm
actual moles of Iron(Fe) produced = 12.2/56
=0.2178
for the formation of 2 moles of Iron, it would require 1 mole of Fe2O3
so, on reacting 0.392 moles of Fe2O3 it will produce 0.784 moles of Iron(Fe)
the theoretical mole of Iron(Fe) = 0.784
% yield =(actual yield / theoretical yield)*100
=(0.2178/0.784)*100
=27.78%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.