Titanium (IV) and vanadium (V) form colored complexes when treated with hydrogen
ID: 543579 • Letter: T
Question
Titanium (IV) and vanadium (V) form colored complexes when treated with hydrogen peroxide in IM sulfuric acid. The titanium complex has an absorption maximum at 415nm, and the vanadium complex has an absorption maximum at 455nm. A 1.00x10-3M solution of the titanium complex exhibits an absorbance of 0.805 at 415nm and 0.465 at 455nm, while a 1.00x10-2M solution of the vanadium complex exhibits absorbances of 0.400 and 0.600 at 415nm and 455nm, respectively. A 1.0000g sample of an alloy containing titanium and vanadiumwas dissolved, treated with excess hydrogen peroxide, and diluted to a final volume of 100.0mL. The absorbance of the solution was 0.685 at 415nm and 0.513 at 455nm. What were the percentages of titanium and vanadium in the alloy?Explanation / Answer
According to Beer's law,
As we know that;
The absorbance of a mixture is sum of each component represented as,
A = ebC[x] + ebC[y]
x = titanium and y = vanadium
So,
A = absorbance , e = molar absorptivity coefficients
C = concentration in M , b = path length
with b = path length same for all measurements and cancels out
Now, calculate the molar absorptivity coefficients for the two at given Lmax values.
For titanium,
Lmax= 415 nm. [C = 0.001 M]
0.805 = e x 0.001
e = 805 , At Lmax = 455 nm
0.465 = e x 0.001 , e = 465
For vanadium,
Lmax= 415 nm. [C = 0.001 M]
0.400 = e x 0.001 , e = 400
At Lmax = 455 nm , 0.600 = e x 0.001
e = 600
So,
We have two equations:
A = eC[x] + eC[y] at 415 nm
A = eC[x] + eC[y] at 455 nm
Plug in the molar absorptivity and the mixture absorbances the sample at their respective wavelengths. With [x] being Ti and [y] being V.
This will give us two equationswith two unknowns.
0.685 = 805C[x] + 400C[y] ===415 nm
0.513 = 465C[x] + 600C[y] === 455 nm
Then,
Solving the linear equation for C[x] and C[y],
C[x] = 0.000693 M
C[y] = 0.000318 M
So,
The mixture contains 0.000693 M Titanium and 0.000318 M Vanadium.
The % of each would be,
% of titanium = 0.000693 * 100 / (0.000693+0.000318).
= 68.55 %
Then,
% of vanadium = 0.000318 *100 / (0.000693+0.000318)
= 31.45 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.