Time: 12 minutes, 51 seconds. uestion Completion Status A sample of solid NH4HS
ID: 543713 • Letter: T
Question
Time: 12 minutes, 51 seconds. uestion Completion Status A sample of solid NH4HS is placed in a closed vessel and allowed to equilibrate. Calculate the equilibrium partial pressure (atm) of ammonia assuming that some solid NH4HS remains. 0070 03.8 O 4.9 x 10 0.52 0.26 QUESTION 10 Consider the following reaction: 2 H20g)+2 S02(g)2 H2Sa)+3 02(g) A reaction mixture initially contains 2.8 M H20 and 2.6 M SO2. Determine the equilibrium concentration of H2S if Kg for the reaction at this temperature is 1.3 x 10-6, O 0.058 M 0.028 M 00.045 M 31 x 10-3 M 0.12 M ck Save and Submit to save and submit. Click Save All Answers to save all answers 18Explanation / Answer
NH4HS(s) -------> H2S(g) + NH3(g)
Kp = PH2S *PNH3
0.075 = x*x
0.075 = x^2
x = 0.27
But in this problem KP value not given please give me KP value
10.
2H2O(g) + 2SO2(g) ----------------> 2H2S + 3O2
I 2.8 2.6 0 0
C -2x -2x 2x 3x
E 2.8-2x 2.6-2x 2x 3x
Kc = [H2S]^2[O2]^3/[H2O]^2[SO2]^2
1.3*10^-6 = (2x)^2(3x)^3/(2.8-2x)^2(2.6-2x)^2
1.3*10^-6*(2.8-2x)^2(2.6-2x)^2 = (2x)^2(3x)^3
x = 0.056
[H2S] = 2x = 2*0.06 = 0.12M >>>>answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.