A 25.00-mL solution of 0.200 M HN03 was added to 30.00 mL of a KOH solution of i
ID: 543899 • Letter: A
Question
A 25.00-mL solution of 0.200 M HN03 was added to 30.00 mL of a KOH solution of inknown concentration. At 25 °C, the pH of the mixture was 11.350. If the solutions were ideal, what was the original concentration of the KOH? 2. An unknown amount of weak acid, HA, was dissolved in water to make 50.00 mL of solution and titrated with 0.0800 M NaOH. Data from a pH-meter showed an equivalence point upon addition of 32.80 mL of the base. When only 26.00 mL was added, the pH was 5.300. Calculate pKa 3. A 25.00-mL solution of 0.100 M HAc (Ka = 1.76 x 10-5) is titrated with 0.100 M NaOH. What is the pH of the solution when the volume of added NaOH is 3.00 mL in excess of that needed to reach the equivalence point? 4. A 20.0-mL solution of 0.120 M citric acid was titrated with 0.420 M KOH to the equivalence point. What volume of KOH is required to reach the equivalence point? Determine the pH at the equivalence point.Explanation / Answer
Q1.
V = 25 mL of acid, M = 0.2 HNO3
V = 30 mL of KOH, M = X
if pH = 11.35
find original KOH
first
the reaction
HNO3 + KOH = KNO3 + H2O
mmol of acid = MV = 0.2*25 = 5 mmol
mmol of base = 5 + x
since we need 5 to neutralize, and "x" is the pH shown as 11.35
pOH = 14-pH = 14-11.35 = 2.65
[OH-] = 10^-pOH = 10^-2.65 = 0.002238 M
Vtotal = 25+30 = 55 mL
mmol of OH- = MV = 55*0.002238 = 0.12309 mmol
then..
mmol of OH- = 5+0.12309 = 5.12309
of which
[KOH] = 5.12309 / V = 5.12309/30 = 0.17076 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.