100% sa, Thu 1:38 PM PowerPoint Pres ×·GNsystem ×Ye which one of thx) Brook Prac
ID: 543957 • Letter: 1
Question
100% sa, Thu 1:38 PM PowerPoint Pres ×·GNsystem ×Ye which one of thx) Brook Practices for Chapter 15 LOS-w. a Insert Design Layout References Mailings Review View Times New Ro-.-112 , A-Ar A: .abe x, x' A. " A. Styles CO, and Cla? COCk]-0.37 C) (4) The research and development unit of a chemical company is studying the reaction of CH4 and H:S, two components of natural gas: In one experiment, 1.00 mol of CHa, 1.00 mol of CS, 2.00 mol of H:S, and 2.00 mol of H are mixed in a 250-mL vessel at 960 C. At this temperature, K-0.036. If (CH]-5.56 M at equilibrium, what are the equilibrium concentrations of H:? A)556 M B) 1.76 M C) 6.44 M D) 244 M of 5 1485 Wards English (US [NO] = 0.100 M. Find the this temperature.Explanation / Answer
First, let us define the equilibrium constant for any species:
The equilibrium constant will relate product and reactants distribution. It is similar to a ratio
The equilibrium is given by
rReactants -> pProducts
Keq = [products]^p / [reactants]^r
For a specific case:
aA + bB = cC + dD
Keq = [C]^c * [D]^d / ([A]^a * [B]^b)
K = [CS2][H2]^4 /([CH4][H2S]^2)
calcualte molarities via, M = mol/V
[CH4] = 1/0.25 = 4
[CS2] = 1/0.25 = 4
[H2S] = 2/0.25 = 8
[H2] = 2/0.25 = 8
Since CH4 increases, then the reaction goes reverse so..
in equilbirum
[CH4] = 4+x
[CS2] = 4+2x
[H2S] = 8-x
[H2] = 8-4x
and we know
[CH4] = 4+x = 5.56; x = 5.56-4 = 1.56
then
[H2] = 8-4x = 8-4*1.56 = 1.76 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.