Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13. What is the change in entropy when 0.200 mol of potassium freezes at 63.7 \"

ID: 544331 • Letter: 1

Question

13. What is the change in entropy when 0.200 mol of potassium freezes at 63.7 "C and 1.00 bar AH- 2.39 kJ mol- A. 35.5JK- mol- B. 1.42J K-I mol 1 C. 5.96J K-1mol- D. 3.75 J K-1 mol" E. 7.10J K-1 mol- 14. Calculate the standand Gibbs free energy of fomation GrgO.s),of magnesium oxide an 25 c (at the same temperature): from the following AHf (MgO,s)- -601.2 kJ mol- S (Mgs) 32.69 J K-1 mol S(MgO,s)-26.9 J K-1 mol- A. -568.9 kJ mol- B. 0.0 kJ mol C. 3.168 x 104 kJ mol1 D. -633.5 kJ mol-1 E. -601.2kJ mol- 15. The equilibrium constant for the reaction N,049 2 NO2(g) is K,-0.14 at 25 . What is the standard Gibbs free energy Sino for the reaction NO2(g) (1/2) N20,(g) ? A. -1.22 kJ mol-1 B. 487 kJ mol-1 C. 9.75 kJ mol- D. 2.21 kJ mol- E. -2.44 kJ mol- Form B, CHE 132 Exam 2, Fall 2017, Page 5 of 8

Explanation / Answer

13. DS = DH/T

       = 2.39*10^3/(63.7+273.15)

       = 7.095 j/mol.k

answer: E

14. 2Mg(s) + O2(g) ---> 2 MgO(s)

DG0 = DH0-TDS0

ds0 = (2*S0MgO) - (2*SOMg+s0o2)

     = (2*26.9)-(2*32.69+205.0)

     = -216.58 j/mol.k

DH0 = 2*DH0,MgO - 2*DH0f,Mg + DH0f,O2

      = (2*-601.2)-(2*0+0)

      = -1202.4 kj

DG0 = (-1202.4*10^3)-(298*-216.58)

     = -1137.86 kj

per mole, DG0 = -1137.86/2 = -568.93 kj/mol

answer: A

15. for NO2 --->(1/2)N2O4

    Kp1 = (1/kp)^1/2

        = (1/0.14)^(1/2)

       = 2.673

DG0rxn = -RTlnkP1

        = -8.314*298.15ln2.673

        = -2.44 kj/mol

answer: E

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote