When solutions of silver nitrate and calcium chloride are mixed, silver chloride
ID: 544509 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and calcium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation 2AgNOx (aq) + CaC12 (aq)–2AgCl(s) + Ca(NOx)2(aq) Part A What mass of silver chloride can be produced from 1.69 L of a 0222 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units. Hints OH WA a O 8 ? mas of AgC Value Units Submit my answers Give Up | = Part B The reaction described in Part A required 3.29 L of calcium chloride. What is the concentration of this calcium chloride solution? Express your answer with the appropriate units. HintsExplanation / Answer
0.222= no of molesof silver nitrate/1.69
no of moles of silver nitrate=0.222 x 1.69
=0.3751
no of moles=wieght/MW
0.3751=weight/169.87
weight=63.72g of Silver nitrate
you can see in the raection that AgNO3 and AgCl are in 1:1 ratio
hence 169.87g of AgNO3 will produce 143.32g AgCl(MW of AgCl)
hence 63.72g will produce xg
Xg=143.32x63.72/168.87=53.76g of AgCl
B) again looking at the ratio ,for every 2 moles of AgNO3, one mole of CaCl2 was used
hence for 169.87g of AgNO3 143.32/2g CaCl2 will be used
hence for 63.72g xg will be used
x=26.88g
Molarity=26.88/143.32x3.29
=0.057M
please do rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.