Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

calories 18. An amount of food is burned and releases 4000 cal of energy. What m

ID: 544590 • Letter: C

Question

calories 18. An amount of food is burned and releases 4000 cal of energy. What mass of water can be heated from is energy? The specific heat 20.00 °C to 100.00 °C with thi of water is 1.000 cal/g C (B) 2g (D) 300,000 g (A) 0.02 g (C) 50 g 19. You are asked to prepare 2 L of 5.5 % dextrose (m/v) solution for therapy. How much dextrose do you need to weigh out to prepare the solution? (A) 5.5 g (C) 550 g (B) 55 g (D) 110 g 20. A sealed, rigid vessel contains 0.25 moles of Ne and 0.75 moles of O2. The total pressure is 2.0 atm. What is the partial pressure of Ne? (A) 380 mm Hg (B) 760 mm Hg (D) 1500 mm Hg (C) 1100 mm Hg 21. What is the formula of cobalt(III) sulfate? (A) Co,SO4 (C) Co2(SO4) (B) Co3(SO42 (D) CoSO4

Explanation / Answer

18) 50 grams

Delta Q = m.c. delta theta

Delta Q = enery = 4000 calories

m= mass

c = specific heat = 1

Delta theta = temperature difference = 100 - 80 = 20

m = 4000 / 80

m = 50 grams

19) answer is 110 gram

5.5 % means 0.055 as a fraction

2 litre = 2000 ml

Mass = 0.055 × 2000 = 110 gram

21) Co2 (SO4)3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote