cause Home mistry.com/myct/itemView?asagnmentProblemiD-83493990 previous| 10 of
ID: 545547 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
16.40.
Part-A
Propanoic acid = 0.140M
Sodium propionate =0.125M
ka of propanoic acid= 1.34x 10^-5
-log(Ka) = -log(1.34x10^-5)
PKa = 4.87
PH = PKa + log[salt/acid]
PH= 4.87 + log[0.125/0.140]
= 4.82
PH = 4.82.
Part-b
C6H5N = 0.685%
C6H5NHCl = 0.840%
PKb of PYridine= 8.75
POH = 8.75+log[0.840/0.685]
= 8.84
PH = 14-POH = 14-8.84 =5.16
PH= 5.16
Part-c
mass of HF=12.0grams
Molar mass of HF= 20grams
number of moles = 12/20 = 0.6mole
mass of NaF = 24 grams
molar mass of NaF = 42 grams
number of moles of NaF = 24/42 == 0.57mole
PKa Of HF= 3.17
PH = 3.17+log[0.57/0.6]
= 3.14
PH= 3.14.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.