Calculator Pernodic Table Question 15 of 20 Available From: Due Date: a Sapling
ID: 545551 • Letter: C
Question
Calculator Pernodic Table Question 15 of 20 Available From: Due Date: a Sapling learning Points Possible: The task shown here contains 10.0 ml of HCl and a few of phenolphthalein indicator. The buret contains 0.110 M NaOH. . Grade Category Description: E 10 15 What volume of NaOH is needed to reach the end point of the titration? Policies E-20 Number mL NaOH 40 You can check you You can view solu up on any questio You can keep tryi you get it right or You lose 5% of the in your question f answer 45 Click to begin What was the initial concentration of HCI? Number MHCI OneTextbook o Help with this O Web Help & VE O Technical Sup media can never a Nayef ExitExplanation / Answer
1)
The picture has to be uploaded after preesing the "Click to begin" on the image. Then it will do the titration and show the final buret reading.
Here I am assuming final reading ( after pressing "Click to begin" on the image) as 15.0 mL
Therefore, V2 = Volume of NaOH used = final reading of buret - initial buret reading = 15.0m L- 0.0 mL = 15 mL
Answer:- Volume of NaOH needed for reaching the endpoint of titration = V2 = 15.0mL
2)
given,
V1= 10.0 mL ; M2 = 0.110M ;
V2 = 15.0mL ( obtain from first part)
M1 = ?
We know that, at the end point of titraton,
V1M1 = V2M2
where, V1 = Volume of HCl (mL)
M1 = initial concentration of HCl ( M)
V2 = Volume of NaOH consumed in titration (read from the buret reading )(mL)
M2 = concentration of NaOH ( M)
M1 = V2M2 / V1
= (15.0* 0.110 ) / 10.0
= 0.165 M of HCl
Therefore, Intial concentration of the HCl = 0.165 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.