Question 8 Not answered Marked out of 1.00 A 56 mL solution of a dilute AgNO3 so
ID: 545880 • Letter: Q
Question
Question 8 Not answered Marked out of 1.00 A 56 mL solution of a dilute AgNO3 solution is added to 87 mL of a base solution in a coffee-cup calorimeter. As AgOH (s) precipitates, the temperature of the solution increases from 23.22 °C to 25.41 °C. Assuming the mixture has the same specific heat (4.184JIgoC) and density (1.00 g/cm3or 1.00 g/mL) as water, calculate the heat (in J) transferred to the surroundings, qsur Flag question Hint given in feedback Answer 1 mL 1 cm. Now use the density of water to go from cm3 to gExplanation / Answer
Total volume of the solution,v= 56+87 mL
m =143 mL x 1.00( g/ cm^3 )x(1 cm^3/ mL)= 143 g
c = specific heat capacity = 4.184 J/(goC)
dt= change in temperature= 25.41-23.22 = 2.19 oC
Plug the values we get heat transferred to surroundings is q = mcdt= 13.1 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.