Ava Organic Chemistry Roberts & Company Publishers preserted by Sapling Learning
ID: 546488 • Letter: A
Question
Ava Organic Chemistry Roberts & Company Publishers preserted by Sapling Learning The standard free energy of activation of a reaction A is 78.7 kJ mor1 (18.8 kcal mol-') at 298 K. Reaction 8 reaction A at the same temperature. The products of each reaction are 10.0 KJ mol (2.39 kcal mol") more stable than the reactants (a) What is the standard free energy of activation of reaction B You ca kJ mol give up (b) What is the standard free energy of activation of th You can kJ mol" answer in attempt a kI mol O Help With O Web Help &Explanation / Answer
a)
if B = 10^6 x faster than a
rate B /rate A = 10^6
kb/ka = exp(-(-Ea + Eb) /(RT))
10^6 = exp(78700 -+ Eb ) /(8.314*298))
ln(10^6) * (8.314*298) = 78700 - Eb
-Eb = ln(10^6) * (8.314*298) - 78700
Eb = 44471.0778759
Eb = 44.471 kJ/mol
b)
find reverse of A
Ea = Eaforward + Eareverse = 78.7 + 10 = 88.7 kJ/mo
c)
for reverse B
Eb = Ebforward + Ebreverse = 44.471 + 10 = 54.471 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.