The dose makes the poison: Ethanol is highly todc in the quanites in which it is
ID: 546607 • Letter: T
Question
The dose makes the poison: Ethanol is highly todc in the quanites in which it is often consumed Although It is the second least toxic of the five alcohols discussed in this case, ethanol is not a safe substance to ingest in large quantities. One serious problem with alcohol consumption is how the quantity is conveyed to the buyer. For example, a certain mL) cans and is 12% (v/v) ethanol. These cars, although officially labeled as containing multiple servings, are considered single servings by many young people, who can easily overdose on ethanol two cans, for example. Two cans may not sound like a lot,but... alcoholic beverage on the market is sold in 23.5-fluid-ounce (695 as a result of drinking Calculate the total volume of pure ethanol (in mL) in ust one can 23.5 fluid ounces, 695 mL 12% ethanol): Continued below... O20.7 mL O 611.6 ml O 83.4 mL O 2.82 mL To put this number in perspective, calculate the total volume (in milliliters) of ethanol in a standard 750 mL bottle of liquor (whisky, vodka, rum, etc.), which is typically 40% (v/v) ethanol, and in a typical 12-fluid-ounce (3548 mL) can of light beer, which is 4% (v/v) ethanol respectively. 600 ml; 14.2 mL O 300 mL: 14.2 mL 450 mL: 1416 mL O18.8 mL: 30 ml Continued below Now compare these volumes using percentages. In other words, the total volume of ethanol from the 23.5-ounce beverage in the earlier question is what percentage of the total volume of ethanol contained in a typical bottie of liquor and a can of light beer, respectively? 359.7% 17.0% 899.3%; 425.4% 27.8%; 587.3% 11.1%; 23.5% o OExplanation / Answer
1.) A can contains alcoholic beverage = 695 ml
Out of it 12% v/v is the ethanol
Therefore quantity of ethanol (in ml) present in alcoholic beverage Can= 695*12/100
=>83.4 mL
Option (C) is correct
2.) Volume of standard bottle of liquor (whisky,vodka, rum etc)=750 ml
Ethanol in bottle liquor=40% v/v
Therefore quantity of ethanol (in ml) present bottle of liquor=750*40/100 =>300 mL
Volume of a can of light beer= 354.8 mL
Ethanol in can of light beer=4% v/v
Therefore quantity of ethanol (in ml) present a can of light beer=354.8*4/100 =>14.2 ml
Option (b) is correct
3.) Total volume of ethanol from alcoholic beverage can is 83.4 ml and from bottle of liquor=300ml
Hence, Percentage of ethanol from alcoholic beverage can with respect to bottle of liquor=
=83.4/300*100 =>27.8%
Ethanol (in ml) present a can of light beer=14.2 ml
Hence, Percentage of ethanol from alcoholic beverage can with respect to can of light beer
=83.4/14.2*100 => 587.3 %
Option (C) is correct
Hope it helps!!!! thanks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.