4 15. If 0.35 moles of A and 0.45 moles of B are steam distilled, what is the to
ID: 546951 • Letter: 4
Question
4 15. If 0.35 moles of A and 0.45 moles of B are steam distilled, what is the total vapot pressure of the solution at 90°c? (SHOW WORK) (4) 16. It the external pressure is 700 torr, at what temperature specifically (give or take 1°C) will A& water codistill? EXPLAIN. (6) 17. At 99.6, w ater has a vapor pressure of 750 torr and quinoline (MW 129) has a vapor pressure of 10 torr. What weight of water must be distilled for each gram of quinoline in a steam distillation at 760 torr? SHOW WORK ON BACK SIDE OF THIS PAGE.Explanation / Answer
According to Raoult's Law
we need to calculate the mole fraction = (moles of B)/(moles of A + Moles of B)
=0.45/(0.35+0.45)
= 0.5625
As from the provided graph, we could see the vapor pressure at 90 degree C =160
so total pressure = 0.5625 × 160 = 90 torr
c) P = Pm × Xa
Xa is mole fraction in gaseous phase
moleculae weight of quinolene =129
mole of quinolene = w2/m2 = w2 /129
moles of water = w1/m1 = w1/18
total moles = (w1/18 )+ (w2/129)
Xquinolene = moles of quinolene/ total moles
Xwater = mole of water /total moles
For quinolene
P =Pm × Xquinolene
10 = 760 × (w2/129) / [(w1/18)+(w2/129) ] -------1
for water
P = Pm × Xwater
750 = 760 × (w2/18) / [(w1/18)+(w2/129) ] -------2
dividing equation 1 and 2, we get
10/750 = (w2/129)/ (w1/18)
given w2 = 1 gm
1/75 = 18/(w1× 129)
w1 = 10.46 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.