Consider the following reaction: CH. (g) + 20h (g) CO-GO + 2110 (g) At a certain
ID: 547658 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: CH. (g) + 20h (g) CO-GO + 2110 (g) At a certain temperature, 1.0 mol of CHa is consumed in 4.0 minutes. What is the rate of production of HO (In mol/min) a) 0.25 d) 8.0 c) 2.0 In a ceratin reaction the rate constant, k 1.63x10-4 M-12s. What is the order of reaction c) b) 0.50 2. )0.25 b) 1 d) 2 For a given reaction A(g) B(g), which of the following statements is correct a) Rate of reaction is the same for all concentrations of A bRate constant is the same for all concentrations of A c) Rate constant is independent of temperature d Rate of reaction is temperature independentExplanation / Answer
Ans 1 b) 0.50
The rate of disapperance of CH4 = 1.0 / 4 = 0.25 mol / min
The rate of production of H2O is twice the rate of disappearance of CH4 as indicated in the balanced chemical reaction.
So the rate of production of H2O = 2 x 0.25
= 0.50 mol / min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.