5.44 Consider the following reaction: 5.5 2 CH OH (g)- 2CH,(g) + O2(g) AH= +252.
ID: 547673 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
The reaction is
2 CH3OH ---------------> 2CH4 +O2 delta H = + 252.8kJ
a) The reaction is endothermic as the delta H is with positive sign.
b)According to the reaction
2 moles 0f CH3OH (32g/mol) th eheat transferred = 252.8kJ
when 24/32 mol CH3OH reacts the heat transferred = (24/32)x 252.8/2
= 94.8kJ
c)For a gaiven sample the heat transfered = 82.1kJ
When 2 moles 2x(16g/mol)of methane is formed the heat change = 252.8
mass of methane formed when 82.1kJ is changed = 82.1kJx2x16g /252.8kJ
= 10.39 g of methane
d) when 2 moles of CH4 (2x16g ) reacts with O2 the heat liberated = -252.8 kJ
hence when 38.5g of CH4 reacts the heat produced = 38.5gx252.8 kJ/ 2x16g
= -304.15 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.