14. Combustion of methane gas is the process through which most household heater
ID: 548231 • Letter: 1
Question
14. Combustion of methane gas is the process through which most household heaters warm homes. The heat given off by the combustion is used to heat the air in the home. Assuming that 85.0% of the heat given off by the combustion is used to heat the home (15.0% is lost to the surroundings), what is the mass of methane (CH4) needed to warm the home by 10°C. Assume the house dimensions are 30.0 m x 30.0 m x 30.0 m, the specific heat capacity of air is 30 J/K mol, and 1.00 mol of air occupies 22.4 L at 25.0 °c.Explanation / Answer
CH4 + O2= CO2 + H2O
balance
CH4 + 2O2= CO2 + 2H2O
now..
85% is used to heat...
find mass of CH4 required to incrase dT = 10°C
size of house:
V = 30*30*30 = 27000 m3 = 27000*10^3 L
note that 22.4 L of any mol will be at 0°C, so the data of 25°C is FALSE, anyways, we will use it since it is stated as a fact
mol of Air = V / D = ( 27000*10^3 L ) / (22.4L/mol) = 1205357.14 mol of air
then
Q = n*C*(Tf-Ti) = 1205357.14 mol * 30 J/Kmol * 10 K = 36160714.2 J
Q = 36160714.2 J = 36160.71 kJ
now..
Hcombustion methane = -882.0 kJ/mol
Qrequired (85%)= 36160.71 /0.85 = 42542.01 kJ
mol = Qrequired / Hcomb = 42542.01/882.0
mol of CH4 = 48.23
mass = mol*MW = 48.23*16
mass of CH4 = 771.68 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.