The answers are A A D. can you show how you got your answers? 16) Determine the
ID: 548830 • Letter: T
Question
The answers are A A D. can you show how you got your answers?
16) Determine the molecular formula of a compound that has a molar mass of 183.2 g/mol and an 16) - empirical formula of C2H502. E) C3H7O3 17) Write a balanced equation to show the reaction of gaseous ethane with gaseous oxygen to form 17) carbon monoxide gas and water vapor. A) 2 C2H6 (g)+502 (g) - 4 CO (g)+6 H2O (g) B) 2 CH3 (g)+5O(g)- 2CO (g)+3 H2O (g) C) C2H6 (g)+7O (g) -2 CO2 (g)+3 H20 (g) D) 2 C2H6 (g)+7O2 (g) 4 CO2 (g)+6 H2O (g) E)C2H6 (g) + 5 0(g)-2CO(g) + 3H20 (g) 18) 18) Calculate the mass percent composition of sulfur in Al2(SO4)3 B) 35.97 % A) 42.73 % C)9.372 % D) 28.12 % E) 21.38 %Explanation / Answer
Q16
MW of empriical = 2C + 5H + 2O = 2*12+ 5*1 + 2*16 = 61
ratio --> 183/61 = 3x
then
3x(empirical) = 3xC2H5O2 = C6H15O6
Q17
ethane + O2 = CO + H2O
balance
C2H6 + O2 = CO + H2O
C2H6 + O2 = 2CO + H2O
C2H6 + O2 = 2CO + 3H2O
balance O
C2H6 + 5/2O2 = 2CO + 3H2O
multiply by 2
2C2H6 + 5O2 = 4CO + 6H2O
choose A
Q18
MW of S = 32
MW of Al2(SO4)3= 342.15
then
total S = 3S; 3*32:
mass of S% = 3*(32)/ 342.15 * 100 = 28.12 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.