6) What is the concentration of a second order reaction at 867 seconds if the ra
ID: 548887 • Letter: 6
Question
6) What is the concentration of a second order reaction at 867 seconds if the rate constant is 0.0078 M-1-1 and its initial concentration was 0.888 M? A) 1.26x 10-1 M B)788 M 768 M D) 1.30 x 10-3 M what is the rate constant of a zero order reaction with a half life of 435 seconds and an initial concentration of 0.45 M? A) 2.07 x 10-3 Mis B)1.03 x 10-3 Ms 1.59 x 10-3 D) 5.16 x 10-4 M/s 8) it the concentration of a reactant at 34 seconds is 0.56 M and the rate constant is 0.034s-1, what was the initial concentration? (First order reaction) A) 6.47 x10-1 M B)1.58 M C) 1.78 M D) 2.04 x 101 9) Given the following proposed mechanism, predict the rate law for the overall reaction. 2002+a22N02a (overall reaction) Mechanism A) Rate-kINO2JICI) B) Rate-k[NO2][a2] D) Rate = k[N02apExplanation / Answer
6) K2 = 1/t[1/(a-x)-1/a]
a = initial concentration = 0.888 M
a-x = concentration after 867 sec = ?
t = 867 sec
k2 = 0.0078 M-1.S-1
0.0078 = (1/867)*((1/(a-x)-(1/0.888))
a-x = 0.126
answer: A
7) t1/2 = 435 sec , a = 0.45 M , a-x = 0.45/2 = 0.225 M
K0 = a - (a-x) / t
= (0.45 - 0.225)/435
= 5.17*10^--4
answer: D
8) k1= (1/t)ln(a/a-x)
0.034 = (1/34)ln(a/0.56)
a = 1.78 M
answer: C) 1.78 M
9) rate law, rate = k[NO2][Cl2]
answer: B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.