Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 1 1 points mulas ctions ystals Base nalysis hem If 12.002g of potassium

ID: 549383 • Letter: Q

Question

QUESTION 1 1 points mulas ctions ystals Base nalysis hem If 12.002g of potassium oxalate hydrate is added to a beaker and then 20mL of DI water is added to dissolve and then 8.0mL of 1.5 M FeCl3 is added. Which statement is correct the beaker contains 0.0651 mholes of potassium oxalate hydrate and 0.012 moles of iron(II) chloride the beaker contains 0.012 moles of potassium oxalate hydrate and 0.0651 moles of irondlil) chloride the beaker contains 0.173 moles of potassium oxalate hydrate and 0.012 moles of irontil) chloride the beaker contains 3.255 moles of potassium oxalate hydrate and 0.012 moles of ironllil chloride the beaker contains 3255 moles of potassium oxalate hydrate and 12.0 moles of irongll chloride lume

Explanation / Answer

Q1

m = 12.002 g of K2C2O4

mol of K2C2O4 *H2O = mass/MW = 12.002/(166.2156+18)

mol of K2C2O4 =0.065 mol

now..

mol of FeCl3 = MV = (1.5)(8*10^-3) = 0.012 mol

from the list

choose "A"

a) beaker contains 0.0651 mol of potassiu oxalate hydrate and 0.012 mol of iron (III) chloride

Q3

mol of H2 = masS/MW = 1.5/ 2= 0.75

mol of O2 = mass/MW = 19.42/32 = 0.606

ratio is 1:2 o

there is excess O2

0.75 mol of h2 = 0.75 mol of water

mass = mol*MW = 0.75*18 = 13.5 g of water will be produdced

choose 13.4 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote