General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Lear
ID: 549418 • Letter: G
Question
General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Learming Sodium sulfate is slowly added to a solution containing 0.0500 M Ca?(ac) and o.0260 M Ag'(eaq). What will be the concentration of Ca? (aq) when Ag:5O(s) begins to precipitate? Solubility-product constants, Ksp, can be found here. Ca(aq) and 0.0260 M Ag' (aq). Number What percentage of the Ca2(aq) can be precipitated from the Ag (aq) by selective precipitation? Number Tools x 10 O Previous Give t. P & View Soulion check Answer 0 Next Ex g HintExplanation / Answer
Ag2SO4 1.20×10–5; CaSO4 4.93×10–5
assume [Ag+] preciptates first
Ksp = [Ag+^2[SO4-2]
(1.2*10^-5) = (0.026+ s )^2 * (s)
s^3 + 0.052s^2 + 0.000676s - (1.2*10^-5) = 0
s = 0.009514
[SO4-2] = 0.009514
then..
From CaSO4
Ksp = [Ca+2][SO4-2]
4.93*10^-5 = [Ca+2] * (0.009514)
[Ca+2] = (4.93*10^-5) / 0.009514 = 0.005181 M
b)
find % of Ca+2 precipitate when Ag+ preciiptates
% Ca = Ca+2 precipitated / Total Ca+2 * 100% = (0.05-0.005181) / (0.05) * 100 = 89.638 % can be precipitated
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.