Can you help me solve these problems please and post how to set up problem to ge
ID: 549554 • Letter: C
Question
Can you help me solve these problems please and post how to set up problem to get to thr answers? Please and Thank You.
2. What is the percent yield if 13.5 g SO2 are obtained from the reaction of 21.3 g of O2 with 28.6g of ZnS according to the following equation? 2 ZnS (s) + 3 O2 (g) 2 ZnO (s) + 2 SO2 (g) 3. Calculate the percent yield of KCl if 1.043 g of KCI are produced from the reaction of 2.112 g of K2COs with 135 mL of 0.255 M HCl according to the following reaction. K2CO3 + 2 HCl 2 KCl + CO2 H2O 32Explanation / Answer
2. The percent yield of SO2 is 72.7%.
From the given equation, 2 ZnS + 3 O2 2 ZnO + 2 SO2 the given amount of ZnS, O2 and SO2 is 28.6 g, 21.3 g and 13.5 g respectively.
Molecular weight of ZnS and O2 are 97.47 gmol-1 and 32 gmol-1.
Therefore, we have 28.6 g/ 97.47 gmol-1 = 0.29 mol of ZnS, and
21.3 g/ 32 gmol-1 = 0.67 mol of O2.
it is evident that 2 moles of ZnS reacts with 3 mole of O2 to give 2 mole of SO2
therefore, 0.29 mol of ZnS will react with (3 x 0.29) / 2 = 0.44 mol of O2 to give 0.29 mol of SO2
Molecular weight of SO2 is 64 gmol-1 .
Hence, theoretically 28.6 g of ZnS or 0.29 mol of ZnS should give O.29 mol = 0.29 mol x 64 gmol-1 = 18.56 g of SO2.
Finally, % Yield = (actual yield/theoretical yield) x 100
= (13.5 g/ 18.56 g) x 100 = 72.7 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.