Pure magnesium metal is often found as ribbons and can easily burn in the presen
ID: 550172 • Letter: P
Question
Pure magnesium metal is often found as ribbons and can easily burn in the presence of oxygen. When 4.92 g of magnesium ribbon burns with 7.29 g of oxygen, a bright, white light and a white, powdery product are formed. Enter the balanced chemical equation for this reaction. Be sure to include all physical states.
Question 13 of 13 Map Pure magnesium metal is often found as ribbons and can easily burn in the presence of oxygen When 4.92 g of magnesium ribbon burns with 7.29 g of oxygen, a bright, white light and a white, powdery product are formed Enter the balanced chemical equation for this reaction. Be sure to include all physical states Tip: If you need to clear your work and reset the equation, click the button that looks like two arrows. nat is the limiting reactant? O magnesium O oxygen The percent yield for the reaction is 86.2%, how many grams of product were recovered? Number How many grams of the excess reactant remain? Number Previous Give Up & View Solution e Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
1)
we have the Balanced chemical equation as:
2 Mg + O2 ---> 2 MgO
2)
Molar mass of Mg = 24.31 g/mol
mass(Mg)= 4.92 g
we have below equation to be used:
number of mol of Mg,
n = mass of Mg/molar mass of Mg
=(4.92 g)/(24.31 g/mol)
= 0.2024 mol
Molar mass of O2 = 32 g/mol
mass(O2)= 7.29 g
we have below equation to be used:
number of mol of O2,
n = mass of O2/molar mass of O2
=(7.29 g)/(32 g/mol)
= 0.2278 mol
2 mol of Mg reacts with 1 mol of O2
for 0.2024 mol of Mg, 0.1012 mol of O2 is required
But we have 0.2278 mol of O2
so, Mg is limiting reagent
Answer: Magnesium
3)
we will use Mg in further calculation
Molar mass of MgO = 1*MM(Mg) + 1*MM(O)
= 1*24.31 + 1*16.0
= 40.31 g/mol
From balanced chemical reaction, we see that
when 2 mol of Mg reacts, 2 mol of MgO is formed
mol of MgO formed = (2/2)* moles of Mg
= (2/2)*0.2024
= 0.2024 mol
we have below equation to be used:
mass of MgO = number of mol * molar mass
= 0.2024*40.31
= 8.158 g
% yield = actual mass*100/theoretical mass
86.2= actual mass*100/8.158
actual mass=7.03 g
Answer: 7.03 g
4)
From balanced chemical reaction, we see that
when 2 mol of Mg reacts, 1 mol of O2 is formed
mol of O2 reacted = (1/2)* moles of Mg
= (1/2)*0.2024
= 0.1012 mol
mol of O2 remaining = mol initially present - mol reacted
mol of O2 remaining = 0.2278 - 0.1012
mol of O2 remaining = 0.1266 mol
Molar mass of O2 = 32 g/mol
we have below equation to be used:
mass of O2,
m = number of mol * molar mass
= 0.1266 mol * 32 g/mol
= 4.05 g
Answer: 4.05 g
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.