7285 art A A calorimeter contains 18.0 ml, of water at 135 °C. When 210 g of X (
ID: 550178 • Letter: 7
Question
7285 art A A calorimeter contains 18.0 ml, of water at 135 °C. When 210 g of X (a substance with a molar mass of 420g/mol) is added, it dissolves via the reaction X(s) +Ho0)+X(a) and the temperature of the solution increases to 28 5 °C Calculate the enthalpy change, for this reaction per mole of X heat of the resulting solution is equal to that of water 4.18J/)that densily of water is 1,00 g/ml. and that no heat is lost to the caloimeter Rselt, nor Express the change in enthalpy in kilojoules per mole to three significant figures. Hints k.J/molExplanation / Answer
no of mol of X dissolved = 2.1/42 = 0.05 mol
amount of heat released(q) = m*s*DT
m = mass of mixer = 18+2.1 = 20.1 g
s = specific heat of water = 4.184 j/g.c
DT = 28.5-13.5 = 15
q = 20.1*4.184*15
= 1.261 kj
DHrxn = -q/n
= -1.261/0.05
= -25.22 kj/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.