To recrystalise a sample of KCroO (potensium dichromate) a scilentist used 250g
ID: 550214 • Letter: T
Question
To recrystalise a sample of KCroO (potensium dichromate) a scilentist used 250g of water to prepare a seturated soluton of potassiun dichromate ac bo degrees celsihus, The soluiowws f ered and the floate aliowed to cool to 20 deg ees cesus. lt is known ther the Potassiurachronate consutun a2 % ote mass of a seuroeed solworm esosem, alea and its % of the mass of a saturated solution at 20 degrees celsius. The mess of precipitated potassium dihromae produced when the sacuraned soluoon is cooled from 80 degrees celsius to 20 dgress celsius isExplanation / Answer
The amount of K2Cr2O7 will be dissolved in 100 ml at 2500C = 42.2 gm
The amount of K2Cr2O7 will be dissolved in 250 ml at 2500C = 42.2 x 250 / 100 = 105.5 gm
The amount of K2Cr2O7 will be dissolved in 100 ml at 200C = 11.1 gm
The amount of K2Cr2O7 will be dissolved in 250 ml at 200C = 11.1 x 250 / 100 = 27.75 gm
The amount of K2Cr2O7 will be filtered in 250 ml at 200C = 105.5 - 27.75 = 77.75 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.