Question 9 of 30 Mapa Sapling Learning acmillan learning Assume that the complet
ID: 550673 • Letter: Q
Question
Question 9 of 30 Mapa Sapling Learning acmillan learning Assume that the complete combustion of one mole of fructose, a monosaccharide, to carbon dioxide and water liberates 2810 kJ (AG'--2810 kJ/mol). If the energy generated by the combustion of fructose is entirely converted to the synthesis of a hypothetical compound X, calculate the number of moles of the compound that could theoretically be generated. Use the value G"compound x-32.3 kJ/mol. Round your answer to two significant figures. Number mol Previous e Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
1 mole of X = 32.3 KJ
Y moles of X = 2810 KJ
Y = 2810 x 1 / 32.3 = 87.0
moles of X therotically generated = 87.0 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.