Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A piece of unknown substance weighs 64.5 g and requires 3590 J to increase its t

ID: 550794 • Letter: A

Question

A piece of unknown substance weighs 64.5 g and requires 3590 J to increase its temperature from 22.9°C to 89.0°C.

(a)

What is the specific heat (in J/g·°C) of the substance?

(b)

If it is one of the substances found in the table below, what is its likely identity?

Specific Heats of Common Substances at 25°C and 1 bar Substance Symbol (state) Specific Heat (J/g·°C) lead Pb(s) 0.127 copper Cu(s) 0.384 iron Fe(s) 0.449 argon Ar(g) 0.521 silicon Si(s) 0.712 carbon dioxide CO2(g) 0.843 oxygen O2(g) 0.919 nitrogen N2(g) 1.039 water H2O(l) 4.1801 helium He(g) 5.196

Explanation / Answer

a)

we have:

Q = 3590 J

m = 64.5 g

Ti = 22.9 oC

Tf = 89 oC

we have below equation to be used:

Q = m*C*(Tf-Ti)

3590 = 64.5*C*(89-22.9)

C = 0.842 J/g.oC

Answer: 0.842 J/g.oC

b)

It is CO2

Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote