Given one of the following solutions: Remember your assigned solution C D E 50.0
ID: 550904 • Letter: G
Question
Given one of the following solutions: Remember your assigned solution C D E 50.00 mL 0.10M K-CrO 100.00 mL 0.10M CoCh 250.00 mL 0.10M KI 500.00 mL 0.1OM Ni(NOh 1000.00 mL 0.10M Cu(NO,) Answer the following questions concerning your assigned solution Be sure to SHOW WORK al 1. How do you prepare your solution ?-L- 2. What volume (mL) of your solution contains 5.00x 10 moles of the solute 3. 4. o What volume of your solution contains 1.00 g of the solute ? What is the new molarity of a solution made by pipeting 5.00 mL of your solution and diluting with 95.00 mL of deionized water ? For A,B, or C : What volurme of your solution is required to react with 10.00 mL of 0.10M Pb(NO3)2? For D or E: What volume of your salt is required to react with 10.00 mL 0. I0M e 5. Na2S ?Explanation / Answer
if A is assigned,
50 mL of 0.1; K2CrO4
Q1.
solution can be prepaed by
M = mol/V
mol = MV = 50*0.1 = 5 mmol = 5*10^-3 mool
mass = molM W= (5*10^-3)(194.1903 ) = 0.970 g of K2CrO4 should be adde to V = 50 mL
Q2
find V for
n = 5*10^-4
M = mol/V
V = mol/M = (5*10^-4)/(0.1) = 0.005 Liter = 5 mL required
Q3
volume of solution containing 1 g
0.970 g of K2CrO4 should be adde to V = 50 mL
1 g = V
V = 1/0.97*50 = 51.55 mL required
Q4
M1V1=M2V2
0.1 * 5 = M2 * (95+5)
M2 = (0.1 * 5) / (95+5) = 0.005 M
Q5
mmol of Pb+2 = MV = 0.1*10 = 1
mmol of CrO4-2 required = 1
V = mmol/M = (1)/(0.1) = 10 mL required
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.