Chapter 6 (Thermochemistry) Question 16 (of 17) 10.00 points 5 atempts kef Check
ID: 551623 • Letter: C
Question
Chapter 6 (Thermochemistry) Question 16 (of 17) 10.00 points 5 atempts kef Check my work Be sare to anower all parts The height of Niagara Falls on the American side is 51 m a) Calculate the poteotial energy of 1.0 g of water at the top of the falls relative to the ground level. Hint The work dene in ascending is given by mgh, where w is the mass (in kg).g is the gravitational sccelerstinn (9.8 m), and is the bright (in meters). th) What is the speed of the talling water if all the potential energy is converted to kinetic energy? ic) What would be the incrvase in temperature of the water if all the kinetic energy were converted to MacBook Air 8Explanation / Answer
a) Potential energy = mgh
m = mass of water = 0.001 Kg
g = 9.8 m/s^2
h = 51m
Potential energy = 0.001 x 9.8 X 51 = 0.4998 J
b) K.E = 1/2 X m X v2
The P.E energy is converted to KE
0.4998 J = 0.5 X 0.001 X v2
v = 31.62 m/s
c) the now, heat = mass X specific heat X change in temperature
0.4998 J = 0.001 X 4.184 X change in temperature
Change in temperature = 119.45 this will be the increase in temperature
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.