Using the Stoichiometric Information Table below, if 9.00 g of \'D\' are obtaine
ID: 551664 • Letter: U
Question
Using the Stoichiometric Information Table below, if 9.00 g of 'D' are obtained, what is the percent yield? (Recall that "n" is an abbreviation for "mol". So "g/n" = "g/mol").
What is the concentration (weight % in water) of concentrated hydrobromic acid?
a 36%
b 100%
55%
48%
Given the following stoichiometric information for a generic reaction and that B is the limiting reagent, calculate the theoretical yield of F in moles.
a 36%
b 100%
c55%
d48%
Reaction A + 2B C + 2D Amounts 25.0g 15.0 MW (n) 111 gn 40 gn 74g/n 58.5g/mExplanation / Answer
25 g of A + 15 g of B = 9 g of D
mol of A = mass/MW =25/111 = 0.2252
mol of B = mass/MW = 15/40 = 0.375
mol of D = mass/MW = 9/58.5 = 0.15384
note that ratio is 1:2 with respect to A and B so..
0.375 mol of B limits reaction, should produce --> 0.375 mol of D
then..
0.15384 mol of D required --> 1:2 --> 1/2*0.15384 = 0.07692 mol of A
0.15384 mol of D required --> 2:2 --> 0.15384 mol of B
%yield = D/theoretical * 100% = 0.15384/0.375 *100 = 41.024 % yield
What is the concentration (weight % in water) of concentrated hydrobromic acid?
The highest concentration possible for HBr ( undiluted) will be 48%, no more mass of HBr will "fit" per unit volume of liter
Given the following stoichiometric information for a generic reaction and that B is the limiting reagent, calculate the theoretical yield of F in moles.
if B limits, then
1 mol of B = 2 mol of F
0.6 mol of B --> 2*0.6 = 1.2 mol of F
the theoritcal yield will be 1.2 mol of F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.